Kapanan Paylaşım Siteleri Torrent ve Azıcıkta SOPA PIPA

İngilizce Kapanan Paylaşım Siteleri  Torrent ve Azıcıkta SOPA PIPA

Geçtiğimiz bir kaç hafta dosya paylaşım sitelerinin birer birer çöküşüne sahne oldu. Kısaca sayacak olursak; megaupload, filesonic, fileserve, filejungle, uploadstation Bu sitelerin bazıları ya tamamen kapatıldı yada link silerek artık riske girmiyor.

Anlaşılan Amerika dünyaya ve insanlığa savaş açma konusunda kararlılığını sürdürüyor. Dün petrol savaşını yaşadık bugün telif savaşını yaşıyoruz.

Amerikan firmaları Amerikan hükümetini kullanarak paylaşımı durdurmaya ve karlılıklarını yükseltmeye çalışıyor. Bugün amerikan siyasetinde belli yerlere getirilmiş başkanlar, senatörler, belediye başkanları çoğunlukla firmaların veya belli kişilerin seçim propagandaları için yaptıkları bağışlarla bir yere gelmişlerdir. Elbette bunların sonucu olarak aldıkları paranın ve makamın borcunu onlara istedikleri yasaları çıkartmak ve istedikleri savaşı açmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Dosya paylaşım siteleri neden çöktü ?

Bir çok paylaşım biçimi bulunmaktadır.  Bunlardan en çok kullanılanları söyleyecek olursak p2p, torrent, file hosting service bulunuyor. Bu sistemler arasında en zayıf halka dosya paylaşım sistemidir. File hosting services. Çünkü bu hizmeti tek bir adres, domain ve bir firma verir. Bu sistemleri kullanarak bu siteleri zengin ederiz. Bir noktadan sonra firmalara telif sahiplerinden mektuplar gider, yüklediğiniz içerik telifli ise silinir başka bir tane yüklersiniz yine silinir. Bu döngü devam eder telif sahibi şirketler sinirlenir artık durum çözümsüz bir hal aldığından firmalar davalar açılır. Eğer firma aynı ülkede değilse gerekirse o ülkenin polisine baskı kurulur ve ülke iç işlerine karışarak firmanın sorununun çözülmesi için uğraşılır. Amerikanın baskı kurmadığı neredeyse pek ülke kalmadı. Elbette bağımsız olanlar var fakat bunların sayısı azdır.

Bu sistemlerden en sağlamları p2p ve torrenttir. Zaten yapı olarak birbirlerine çok benzerler.

Emule yapı olarak serverlara ihtiyaç duymaktadır. belli iplerin ve dosya isimlerinin tutulduğu yapılar bulunmaktadır. Haliyle  ipnin bulunduğu serverın yeri anlaşılınca kapatılma ihtimali vardır. Nitekim şu sıralar yaşnana site kapatmalarındaki gibi zamanında emule serverları kapatılmayada çalışılmıştır. Hatta halen dosya paylaşımından soğutmak için sahte emule serverları ve sahte dosyalar yayınlanmakta virüs ve trojan yayılmaktadır. Bunları genelde telif hakkı sahipleri yapmaktadır. Bu idda için kanıt bulunamaz veya sorduğunuzda kabul etmezler fakat işin içinde olanlar durumu gayet iyi anlayacaktır.

Geriye benim göz bebeğim .torrent kalıyor.  Torrentte bir p2p sistemdir. Bir çok torrent sitesi bulunmaktadır. Bazılarını kapatmayı başardılar ama torrent yaşamaya devam etti çünkü torrent kaynaktan ziyade paylaşımla ilgili bir durumdur. Sunum yapılan kaynakları kapatsanız bile insanlar indirmeye devam edebilir. Sadece tanıtım yapılan adres değişir. Arayüzler geçicidir fakat bir torrenti oluşturduktan sonra yıllarca o torrent paylaşıma devam edebilir. Hantal ve tehlikeli p2p aksine .torrent daha güvenlidir. İndirdiğiniz torrenti paylaşan kişiyi, yeri  veya sunumu seçebilir. Belli kaynakları takip ederek yada belli kişileri takip ederek güvenli ve kaliteli sunumlara ulaşabilirsiniz.

Demem o ki her şey ölür geriye torrent kalır.

Acaba ?

İşte bu noktada karşımıza pipa sopa cart curt çıkıyor. IP güvenliği gibi bir zıkkım. Amerikada yasa olarak geçirip Türkiye’deki filtrenin gelişmiş ve alenen takip etmeye dayalı bir sistemi getiriyor. Bu sayede ip üzerinden geçen her veriden sorumlu olacak ve telifli bir şey indirirseniz ve bu indirdiğniiz şifreli değilse tespit edilecek sonrasında kapınıza indirdiğiniz telifli eser kadar direk fatura gelecektir. Bu işin son noktasıdır. Yasa geçer geçmez bunu yapamazlar fakat bunu yapabilecek altyapıya sahip olacaklar.

Elbette bu pipa sopa dünyanın kalan kısmını etkilemeyecek fakat Amerika dünyaya örnek olacak ve diğer ülkeler bunu uygulamak isteyecektir.

Amerika sadece dosya paylaşım sitelerine savaş açmamıştır. PIPA ve SOPA göstermektedir ki; Amerika ve Amerika Firmaları 312 Milyon nüfusa sahip amerikan vatandaşlarının evlerinde bir tek .mp3 dosyasını dahi telifsiz indirmesini istememektedir. Komplo büyük eğer bu yasa geçerse amerikan firmaları bayram edecektir. Çünkü tarih gelmiş geçmiş en büyük vatandaş soygununa sahne olacaktır.

Şahsen ben yasanın geçemeyeceğini düşünüyorum. Panik yok geçse bile “su akar yolunu bulur”.

Sevgiler.

 


  • ziyaretçi

    İyi de torrent p2p grubunda değil mi? O başka bir şey mi?

    • TorrentAlem

      Evet torrent de p2p grubundadır fakat emule ile arasında bir çok farklılıklar bulunmaktadır bu yüzden ayrı ayrı ele aldım.