Neden Yavaş Torrent İndiriyorsunuz

İngilizce Neden Yavaş Torrent İndiriyorsunuz

Herkes diyor ki “benim indirdiğim torrentler yavaş geliyor” Bunun birden fazla sebebi oluyor. Bu sorun ile çok karşılaştığımızdan bu yazıyı yazma gereği duydum, yazıda genel sorunların madde madde anlatmaya çalışacağım. En azından birisi yavaş torrent indiriyorken aklına “ben neden yavaş torrent indiriyorum ?” sorusu gelirse bu yazı ile akıllardaki soru işaretleri azda olsa ortadan kalkmış olacaktır.

Yavaş indirmenizi sebepleri şunlar olabilir ;

1-. Türk Telekom TTNeT

Türkiyeden bağlanan bir kullanıcuysanız Telekomun gazabına uğramış olabilir ve yurtdışı çıkışlarının bazen altüst olduğu ana denk gelebilirsiniz. Bu yüzden yavaş indirebilmeniz mümkün, bu sorunu aşmak mümkün değildir. Mağlesef hala telekom bu bağlantılar konusunda bir çözüm üretmemiş ve altyapısını güçlendirmemiştir. Daha çağdaş bir medeniyet seviyesine ulaşmak adına teknolojimizinde ülke çapında yavaş yavaş gelişmesi gerekmektedir.

2-. Bağlantı Hızınız

İnternet bağlantı hızınız ve bulunduğunuz bölgenin yereldeki hızlarıda yavaş olabilir. Bunuda gözden kaçırmamak gerekir. Donanımsal sorunlar yani modeminizin çok ısınmış olması, sınırlı hız limiti olması bu limit bazı devlet kurumlarında mevcut olabiliyor yada şirketlerde , bu tarz kendi bünyenizde kaynaklanan sorunlarlada karşılaşmanız mümkün bunu araştırmalı veya sistem yöneticinize sormalısınız.

3-.Torrent Program Hız Limit Ayarı

Torrent programınızdaki indirme (download) gödnerme (upload) sınırlaması yapmış olabilirsiniz. Kullandığınız programın ayarlarını iyice kontrol edip en hızlı şekilde indirme yapabilmek için ayarlarınızı unlimit (sınırsız) olarak ayarlamalısınız.

4-. Port Ayarları

Port modeminizden ağ içerisinde aldığınız ip ye gelen paketlerin modemde takılmadan size ulaşmasını sağlayan kanalcıklardır. Yani modemdeki bir kapı görevini görmektedir. Eğer bu kapılar ayarl ıdeğil ve port yönlenmemişse yavaş indirme yapmanız çok normaldir. Çünkü torrent paylaşmak demektir. portlarınız yönlenmemişse siz diğer indiren kişilere dosya gönderemeyeceğinizden onlarda size az dosya gödnerecek ve arada kopukluk olacak. (Bu konu ileriki yazılarda daha ayrıntılı incelenecektir.)


 • http://www.teknolojizm.com Mehmet Selim

  Güzel açıklama olmuş teşekkürler.

 • tahir

  valla abicim ben bu torrenten bıktım cok yavas ılk baslarda 80 ındırıyorum ortalara sonlra gelınce 0.1 yukarı cıkmıyor en fazla 5 le ındıryor cok sıkıcı gelıyor artık bu olay

 • http://www.torrentalem.com TorrentAlem

  @tahir, yavaş indirmenin muhakkak bir sebebi vardır.
  Kullanıcılardan gelen hız yavaştır, internetin yavaştır, program uyumsuzdur, modem bozuktur, hız sınırlaması vardır….vs o kadar çok değişken var ki say say bitmez. Probleminin bir çözümü vardır. Bunu bulman gerek.

 • İbrahim

  ben ilk indirdiğim zaman 700lerle indriodum smdi 3le 5 le sinir oldum

 • orhun

  olay orda değil beyler internette normal indirirken hızlı ama torrent yavaş diyorsun olay internetinizden kaynaklı değil utorrentte seed diye bir yer var orası 6-7 falan ise çok hızlı indirir ama seed 1-2-3 falansa yavaş indirir bu torrentten torrende değişir mesela aynı siteden başka torrenti 6 seed le de indirebilir bilemessiniz

  • Önder Çınarlı

   Bende 0.435 0.420 0.450 0.442 vs vs oluyor hep. Acaba benim Kaynağ’ım 0 mı yoksa 400 mü dicem ama 400 olmasını pek beklemiyorum…

   • TorrentAlem

    Neyin kaynak olup olmadığını önce bir ayırt etmeni tavsiye ederim. 0.450 diye kaynak sayısı olmaz. Orandır bu.

    • Önder Çınarlı

     Arkadaşımız seed kaynak’tır demişti. Ben baktım Kaynak’ın altında bu dediklerim yazıyor. Nasıl ayrıt edeyim ki ?

     • TorrentAlem

      uTorrent programında ortaklar ve eşler diye geçer. Programın ingilizceyse seed ve leech diye geçer. Bakman gereken kelimeler bunlar.
      Hoş ekranında nereye bakıyorsun buradan bilemem müneccim değilim :) Halen çözemediysen program kullanma bilgin zayıf demektir.
      Kullandığın programla ilgili tanıtım ve eğitim materyallerini bulup oku ve izle.

 • mahmut

  seed dediğiniz şeye nerden bakıyoruz nerde yazıyor tam olarak

  • TorrentAlem

   Seed kaynak demektir dosyayı gönderen kişilerin sayısını gösterir. Yabancı torrent sitelerinde seed diye geçer yerli torrent sitelerinde kaynak diye geçer.

 • kal-el

  arkadaşlar batman in oyununu indiriyordum.. sabah açtım 400 lerde indiriyordu akşam biter ohh dedim..bunu dediğimde bir hafta önceydi.. 9 ile indirmeye başladı fıtık oldum..şu an arkadaşımın odasındaydım ve baktığımda torrentle yüksek hızda indirebiliyordu.. geldim buraya u torrentten indirmeye başladım dosyaları aktardım.. şimdi 600 ile indiriyor.. hay ben böyle işe yani!! ben durumu böyle çözdüm..

 • nes

  Ben bittorent kullanıyorum,programı açtığımda ilk 10-15 saniye minimum 80 ile indiriyor,daha sonra indirme duruyor. Neden?

  • TorrentAlem

   Bu verdiğin bilgilerle neden yavaş indirdiğin anlaşılmaz. Sorun hattından olabilir, seedten olabilir leechten olabilir ….vs

 • markos

  abana metleyim

  • TorrentAlem

   Hangi yörenin ağzıyla ne demek acep merak ettim :D